papukaijat • suoranokat • kaijuli.fi

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.


Häkin pohjalle
« : 19.03.02 - klo:12:37:55 »
  :o  Hei kertokaas nyt mulle, kun kuulin juttua noista häkin kuivikkeista!!!!  Tuttavani kertoi, että jollakin hänen tutullaa on myös lintuja ja, että hän käyttää häkin pohjalla jotain hiekkaa...  Hiekka on kuulemma jotain kissanhiekan tyyppistä PAAKKUUNTUVAA, mutta lintujen häkkiin tarkoitettua hiekkaa????

Voiko olla totta, että sellaistakin on? Itse kuvittelisin sitä lähinnä vaaralliseksi. Eikös sitä lintukin voisi helposti ottaa ja syödä, ja jos se vielä kerran paakkuuntuu niin siinähän voi olla hengen lähtö lähellä???!!!   (kaipa se sitten elimistössäkin paakkuuntuu)    :'(  

Itse häkinpohjassa pidän perinteisesti sanomalehtipaperia. Sitä eivät nämä meidän tipuset ole olleet kiinnostuneita syömään ja se on helppo päivittäin vaihtaa. Olen kyllä kuullut käytettävän myös sellaista paperipellettiä. Mitä itse käytätte????

-Pia    :-*

Re: Häkin pohjalle
« Vastaus #1 : 19.03.02 - klo:12:47:55 »
Hei!

Meillä käytetään kissanhiekkaa, paakkuuntumatonta tai paakkuuntuvaa, en muista, kerron myöhemmin  ;)
Eläinkaupasta neuvottiin käyttämään sellaista, ja meidän linnut on ainakin siitä tykänneet.
Lunakin tykkää peuhata pohjalla silloin tällöin, paperiaikana ei käynyt siellä ollenkaan.

En ole ainakaan kuullut että hiekasta olisi haittaa...?
everything you need is around you
     the only danger is inside you

anjahark

Re: Häkin pohjalle
« Vastaus #2 : 19.03.02 - klo:13:05:42 »
Linnulle vai kissalle tarkoitettua?
Onko se poltettua vai ei? Kokeenkin voisi tehdä, jos muru liukenee veteen = ei ole poltettua. Ja jos ei ole polttamatonta keramiikkateollisuuden jäteainesta. Ja jos on - se on myrkkyä. Paakkuuntuvaa hiekkaa en käyttäisi.
Meillä on pussi *MörttiRöpöä*, hiiren kuva pussissa, kotimaista puhdasta puupurua 4x4x1mm kokoista, melko edullistakin. Sitä on hieman sanomalehden päällä, helppo kerätätä "kikkarat" pois. Käytän sitä joskus, imee hyvin, mutta varpaille ei ole yhtään kiva kun pistelee. Eikä siinä voi kieriskellä.
Meillä "asui" silppurilintu Vili, joka ei enää silppua sanomalehteä, jota voin laittaa vaikka tötteroksi häkin pohjalle. Oppi siitä ulos. Ennen leikkasin juuri sopivan mittaiseksi aluspaperin ja kuppeja pohjalle joissa mukavaa pureskeltavaa.
« Viimeksi muokattu: 08.01.03 - klo:16:54:16 kirjoittanut anjah »

Re: Häkin pohjalle
« Vastaus #3 : 19.03.02 - klo:13:10:01 »
Keskustelin asiasta myös eräässä liikkeessä, ja yhdessä kummastelimme meille molemmille outoa asiaa. Ainakin osa linnuista mielellään ottaa suuhunsa kaikki mielenkiintoiset paakut mitä löytyy. Itse jos kissanhiekkaa käyttäisin, se olisi ehdottomasti paakkuuntumaton...  
... meillä ei ole sanomalehdet pohjalla peuhaamista estäneet. Kiitos sinulle. Olen ehkä taas hiukan älykkäämpi...   ;)

Re: Häkin pohjalle
« Vastaus #4 : 19.03.02 - klo:13:10:17 »
EI missään nimessä kissanhiekkoja lintuhäkkiin!  :o  Ei etenkään paakkuuntuvia versioita jotka voivat aiheuttaa suolitukoksia jos lintu hiekkaa syö, niin kuin niillä tapana joskus on!!!

Paakkuuntumatonkin hiekka usein sisältää ties mitä kemikaaleja, joten en suosittele niitäkään.

Puupohjaiset "kissanhiekka"pelletit kyllä käyvät, ovat vaan aika tyyriitä jos on vähänkään isompi häkki. Samaten esim. Mörttiröpö.

Sanomalehti on useimmiten käytännöllisin jos ei omista kovin ahkeraa silppurilintua.

Maija

Re: Häkin pohjalle
« Vastaus #5 : 19.03.02 - klo:13:21:27 »
Joo... sitähän minä ajattelinkin... Suolitukoksia!!   :'(
bubblefaerie voisitko tarkistaa sen hiekan. Kiinnostaisi myös onko se ihan toimiva homma? meinaan niitä siivouksia... Vaihdatteko koko hiekan vai keräättekö ne kakkat vain pois? Meillä kun tulee sitä muutakin roskaa päivän mittaan sinne pohjalle, että helppoa on vain kerätä paperit pois, ja uutta tilalle.
Pölyttääkös se hiekka sitten enemmän, vai???
Onko kellään kokemuksia siitä paperipelletistä? Hintaa? Onko käytännöllinen?

-Pia

Re: Häkin pohjalle
« Vastaus #6 : 19.03.02 - klo:13:59:19 »
Juu....elikkäs paakkuntumatonta meillä on.
Linnut kyllä kovasti tykkää siitä, eikä ole mitään haittaa ollut vaikka ollaan käytetty sitä joulukuusta asti.

Kertokaa hei jos siitä oikeasti on jotain haittaa niin vaihdan kyllä hiekat samantien takas papereihin!  ???

Ja oisko hiekan tilalle jotain muuta mahdollisuutta...?
Hjälp :)
everything you need is around you
     the only danger is inside you

anjahark

Re: Häkin pohjalle
« Vastaus #7 : 19.03.02 - klo:17:47:10 »
 ;D HYVÄ.
Jos kerran eivät syö/joudu elimistöön tuo "paistettu" versio. Eikä haittaa ole?
- Onhan linnut luonnossakin hiekan ja saviaineksen kanssa tekemisissä, osaavat ja ymmärtävät kyllä "laadun" = ettei kuulu niellä.
- Täällä pikkuruinen granaattiastrildi haluaa erityisesti savimutakupin ja heinänkorsiastian pesänrakennusmateriaaleikseen. (Tunki myös kaurahiutaleita pesäkorin tukkeeksi.) Voi vielä erityisen loistavasti kun on saanut touhuta savimössöjensä kanssa (justiinsa).
* Se hiekka-asia kyllä kiinnostaa, kylpemishiekkana vielä...
« Viimeksi muokattu: 08.01.03 - klo:17:01:34 kirjoittanut anjah »

Re: Häkin pohjalle
« Vastaus #8 : 19.03.02 - klo:19:10:53 »
Ilman asiaan syvemmin perehtymistä luulisin, ettei mikään kissanhiekka ole täysin 'puhdasta', vaan kaikissa on aineita, jotka sitovat nestettä & hajuja. Paitsi tietty nämä puhdasta puuta olevat.

Mielestäni sanomalehdet häkipohjalla on todella käteviä, jos lintu ei niitä revi. Mitään muuta hyvää syytä vaihtaa sanomalehdet puruun/hiekkaan ei taida olla?

Tietyille lajeille ominaisiin hiekkakylpyihin voi kyllä erikseen laittaa astian häkin pohjalle, jonka on varmasti helpompi pitää puhtaana kuin häkin pohjan kokonaisuudessaan.

-mika  

Re: Häkin pohjalle
« Vastaus #9 : 19.03.02 - klo:23:25:14 »
Itse ostin juuri äsken sellaisen jättisäkin mörttiröpöä (siinä on varmaan jotain 15 kiloa), mutta sitä käytän siilin kuivikkeena, vaikka kyllä varmaan linnuillekin kävisi. Siivekkäillä käytän kuitenkin tätä linnuille, jyrsijöille, kaneille jne. tarkoitettua kuivattua maissipurua (en muista nimeä, voin tarkistaa), ja olen ollut siihen erittäin tyytyväinen. Tietenkin se maksaa jonkun verran, mutta kun sitä ostaa sellaisen 20 kilon säkin, niin ei se ylitsepääsemättömän kalliiksi tule. Ja kun se ei yhtään pöllyä tms., kun ne ovat sellaisia kovia pyörylöitä, jotka sitovat todella hyvin kaiken ulosteen ja muut mönjät..  ;)

Re: Häkin pohjalle
« Vastaus #10 : 20.03.02 - klo:09:03:52 »
 :D Hei, tuo kuivattu maissipuru???? Kerro ihmeessä siitä lisää!!    :P  

-Pia

Victor

Re: Häkin pohjalle
« Vastaus #11 : 20.03.02 - klo:17:43:58 »
Pelletit, kisanhiekat yms... Mutta onko kukaan käyttänyt purua tai heinää?
 Viiriäiskasvattaja aikoinaan suositteli laittaa sanomalehteä, päälle purua (ei ketterinpurua vaan sitä toista huomattavasti kallimppa, en muista sen nimeä)ja viel päälle heinää. Kokeilin ja se toimii!!!! Mämä purut sitoavat ihmen hyvin nestettä (eivätkä kuitenkaan ole märkiä!) ja hajuja. Siivoan ne kerran viikossa ja siistinä pysyvät. Joskus välilä on kiireiden takiä jäänyt siivous myöhemmäksi eikä mitään hätä.
Kerran sitten laitoin kyyhkyille heinää, tarkoituksena oli että käyttäisivät sitä pesärakennus tarvikkeinä. Kyll ne sitä käyttivät, mutta nyt käytä koko ajan sanomalehteä ja heinää päälle. Kyll on siistimmän näköistä! Linnutkin tykkä.
 Heinä käytän eläinkaupasta ,päivittäistavarakaupoista saa enemmin olkkia (ylikuivuneet ovat) kun heinää. Meille sitä tuodaan tuolta Myyrmannin Faunattaresta. Ymmärtäkseni valmistavat/pakkavat itse.
 Nyt harkitsen sama juttua unduille ja agaporniksille.
Mitäs sanotte, kannataisko kokeilla? Ne varmaan yrittävät syödä sitä ja mukaan pääse ulostet ja muut epäpuhtaudet. Onkohan niistä haittaa ja kuinka paljon?
« Viimeksi muokattu: 20.03.02 - klo:21:26:46 kirjoittanut Victor »

Re: Häkin pohjalle
« Vastaus #12 : 26.08.02 - klo:12:21:14 »

Itse ostin juuri äsken sellaisen jättisäkin mörttiröpöä (siinä on varmaan jotain 15 kiloa), mutta sitä käytän siilin kuivikkeena, vaikka kyllä varmaan linnuillekin kävisi. Siivekkäillä käytän kuitenkin tätä linnuille, jyrsijöille, kaneille jne. tarkoitettua kuivattua maissipurua (en muista nimeä, voin tarkistaa), ja olen ollut siihen erittäin tyytyväinen. Tietenkin se maksaa jonkun verran, mutta kun sitä ostaa sellaisen 20 kilon säkin, niin ei se ylitsepääsemättömän kalliiksi tule. Ja kun se ei yhtään pöllyä tms., kun ne ovat sellaisia kovia pyörylöitä, jotka sitovat todella hyvin kaiken ulosteen ja muut mönjät..  ;)


Paratiisilintu ei tuo enää tuota maissipuru-kuiviketta maahan isoissa säkeissä, kun hinta olisi noussut niin korkeaksi, joten oli sitten pakko siirtyä linnuillakin mörttiröpöön. Jos tuota maissi-juttua ostaisi pienemmissä pusseissa, niin siitä tulisi aika kallista verrattuna siihen isoon säkkiin. Taidanpa koittaa myös sitä, että pistää sanomalehdet alle ja mörttiröpöä päälle. On varmaan ainakin helpompi siivota.  :D

Re: Häkin pohjalle
« Vastaus #13 : 26.08.02 - klo:12:32:40 »
Maissintähkistä (Corn cob) tehdyn pohjamateriaalin on havaittu olevan erittäin hyvä kasvualusta kaikenlaisille bakteereille. Sitä ei siksi suositella käytettäväksi eläinten häkkien tai terraarioiden pohjalla
E Burke:"nobody made a greater mistake than he who did nothing because he could only do a little"

Re: Häkin pohjalle
« Vastaus #14 : 27.08.02 - klo:10:52:12 »
Oikeasti??  :o No hyvä että kävi näin. Mistä olet moista kuullut?