Nämä on siis omia mielipiteitä, kun ei kukaan muu ollut vastannut fiksumminkaan, enkä nyt kehtaa jättää kokonaan vastaamatta.

Itse laittaisin linnun suorilta uuteen häkkiinsä. Tietty vanha häkki ehkä auttaisi kotiutumisessa, mutta mikäli on yhtään jakomaisesti neuroava tapaus, niin ensin kun on kotiuduttu vanhassa häkissä uuteen paikkaan, häkki yhtäkkiä vaihtuu ja taas alkaa uusi kotiutuminen siihen uuteen häkkiin... Mielestäni tuommoinen muutosstressi kannattaa laittaa samana pompsina... Kuitenkin tietenkin vanhat rutiinit auttavat. Ruokaa en vaihtaisi mihinkään muutamaan viikkoon, vaikka olisi kuinka epäterveelliseen tottunut. Kotiuduttuaan muutos terveellisempään hiljattain. Nukkumaanmenoajat mahdollisimman vanhan tapaan, jos ovat edes jokseenkin järkevät. Siitä sitten vähän rukkaamaan jos on rukattavaa... Vanhat, tutut lelut ovat luultavasti ihan tervetulleita.
Mikäli lintu on villi tai arka muuten, itse pitäisin kyllä näpit erossa ja jättäisin kaikenlaisen häkin tarpeettoman lähentelyn ihan pariksi viikoksi kokonaan. Mikäli lintu on kesy ja tykkää ihmisseurasta, voi mielestäni rauhallisesti jutella ja ehkä tarjota herkkuja. Sen pari viikkoa antaisin linnun kuitenkin lähinnä katsella teitä ihan omasta rauhastaan... Tämä siis oma mielipide... Jutella voi, mutta mielestäni ei tarvitse ängetä kiinni häkkiin kuitenkaan, varsinkaan jos lintu on arempi tai osoittaa pienintäkään merkkiä epämukavuudesta. Enemminkin juuri mitä itsekin sanoit, että puuhastella ja jutustella rauhallisesti samassa huoneessa, jolloin saa seurata teitä minkä verran kiinnostaa.

Tietenkään normaalia elämää ja siihen kuuluvaa toimintaa ei tarvitse rajoittaa ylenmäärin...
Ja pakko vielä sanoa pari juttua: en tiedä missä vaiheessa muuttonne on, mutta hoitakaa ihmeessä muutto ensin kokonaan pois alta, ennen kuin lintu saapuu. Ettei ole ympärillä ylimääräistä häslinkiä heti alkuun, vaan lintu saisi kotiutua ihan rauhassa. Ja tuosta lintuun koskemisesta, että linnuthan eivät ole mitään kosketeltavia lemmikkejä aina, kuten vaikkapa koira jota voi käytännössä silittää kuka ja milloin tahansa. Joten jos lintu ei ole ihan kesy, voi mennä kauankin aikaa ennenkuin se antaa edes tuttujen koskettaa itseään.
